معرفی انواع بسته بندی مرسولات

صادرکننده یا فروشنده معمولاً مسئولیت بسته‌بندی کالا را برای محموله عمده برعهده دارد و نوع بسته بندی مورد نیاز برای هر محصول با توجه به ماهیت و حجم محصول و همچنین نحوه حمل و نقل آن متفاوت است.در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع بسته بندی مرسولات بپدازیم،پس همراه ASP باشید.

به طور کلی از انواع بسته بندی زیر استفاده می شود:

جعبه های فیبر (جعبه های مقوایی)

رایج ترین روش برای حمل و نقل هنوز جعبه مقوائي است. این قابل درک است چون حمل کنندگان به دنبال جعبه های با کیفیت عالی اما ارزان و سبک هستند.

جعبه‌ها و کارتن‌های تخته‌ای فیبر به منظور صرفه‌جویی و کارایی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگرچه نسبتاً ارزان هستند، اما می توانند در برابر خطرات حمل و نقل عادی مقاومت کنند و از محتویات در برابر از بین رفتن یا آسیب محافظت کنند. آنها ممکن است مخصوصاً در مورد کالاهایی که در کانتینرها از مبدا تا مقصد حمل می شوند مناسب باشند، مشروط بر اینکه کالاها شکننده نباشند.

با این وجود استفاده از جعبه های مقوایی محدودیت هایی نیز دارد :

  • وزنی که می تواند تحمل کند
  • ناسازگاری با تجهیزات بالابر معمولی
  • شرایط جوی شدید که می تواند به آن صدمه بزند
  • نوع حمل و نقل
  • مقررات کشور مبدا یا مقصد

جعبه های تخته چوبی

جعبه های پانل تخته سه لا که به درستی مونتاژ و استفاده می شوند کاربردهای زیادی در تجارت خارجی و حمل و نقل دارند.سبکی و استحکام نسبی آن ها برای حمل محموله های هوایی انتخاب مناسبی است.

بسته بندی چوبی به علت هزینه چوب گران تر از بسته بندی کارتن ماشینی است. جعبه های چوبی به خصوص وقتی مناسب هستند که کالاها با روش های سنتی حمل می شوند و حساس به گرما و رطوبت و غیره هستند. کالاها ممکن است نیاز به حفاظت داشته باشند که  با لایه های ماده عایق کننده، کاغذهایی با جنس قیر، پوشش پلاستیکی و غیره داشته باشند.

بشکه های فولادی

بشکه های فولادی جدید به طور کلی برای صادرات و حمل و نقل عالی هستند. بشکه های  دست دوم، اگر به طور کامل بازسازی و آزمایش شوند، میتواند انتخابی بهینه تری باشد. این بشکه های باید عاری از زنگ زدگی و فرورفتگی باشند تا محموله شما اسیب نبیند.

اینها به طور کلی برای مایعاتی مانند لاتکس، مواد شیمیایی، مواد شوینده، روغن ، روکش ها، رنگ ها، پودرها، گرانول ها و سایر جامدات مانند مواد شیمیایی، سیمان، برخی سنگ معدن ها و ضایعات فلزی استفاده می شوند

بشکه چوبی

بشکه های چوبی از زمان های قدیم در تجارت خارج از کشور استفاده می شود. انتخاب بشکه  اشتباه برای محصول یا محموله شما ممکن است منجر به نشت و آلودگی شود.

کیسه های چند لایه

کیسه های حمل چند جداره بهتر است در بسته بندی و حمل و نقل مواد پودری، دانه ای، کلوخه ای و به ویژه مواد شیمیایی خشک استفاده شوند. این کیسه ها انعطاف‌پذیری بالا دارند  که عموماً از دو جداره تا شش جداره  تشکیل شده‌اند

خود محصول باید برای مقاومت در برابر فشار و فشار خارجی مقاوم باشد، زیرا کیسه ها فقط محتویات را در یک مکان نگه می دارند و در برابر آسیب های خارجی محافظت نمی کنند. این محصولات معمولاً می توانند کود، غلات (برنج، ذرت، گندم)، دانه ها، میوه های خشک، شکر، نارگیل، قهوه، سبزیجات تازه، آرد، اقلام کوچک مانند صدف، کشمش باشند

پوشش پلاستیکی – الیافی

این پوشش پلی اتیلنی یا الیافی ممکن است تحت فشار، قلاب و آب مورد آسیب قرار بگیرند. در نتیجه برای کالاهای بسیار با ارزش توصیه نمی شوند.

مواد شیمیایی خشک، مواد دانه ای و پودری در کیسه ها را نمی توان به راحتی به یک پالت چسباند. هنگامی که این اقلام باید یکپارچه شوند، کیسه ها روی پالت قرار می گیرند و در هم قفل می شوند، سپس یک ورقه پلی اتیلن مناسب روی کیسه ها قرار می گیرد، سپس محکم با حرارت مهر و موم شده است و کیسه ها را به پالت متصل می کند تا یک بار یکپارچه تشکیل شود.

بسته بندی با پالت

بسیاری از محصولات یا کالاها را می توان به صورت اقتصادی پالت کرد تا جابجایی، انبار کردن و حفاظت از آنها تسهیل شود. هزینه بسته بندی ممکن است با پالت کردن یا یکپارچه سازی به میزان قابل توجهی کاهش یابد

چهار پالت استاندارد وجود دارد که کانتینرهای مختلف و/یا چندوجهی را که در حال حاضر در تجارت بین‌المللی استفاده می‌شوند، در خود جای می‌دهند. اندازه های معمولی (به اینچ) این چهار پالت استاندارد عبارتند از:

  1. 1.     54×45
  2. 2.     45×45
  3. 3.     49×41
  4. 4.     48×40

کانتینر

به جای اینکه بگوییم کانتینر نوعی بسته بندی بار است، بهتر است بگوییم رایج ترین “جعبه بزرگ” برای حمل و نقل کالا در سراسر جهان است برای مثال، یک کانتینر پر از بار ۲۰ فوتی می تواند ۳۳ جعبه استاندارد 1*1*1 فوتی را حمل کند.

, , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست