کالای خطرناک

هر آنچه لازم است درباره حمل کالا های خطرناک از طریق هواپیما بدانیم

چه کالا هایی خطرناک  هستند؟

این مهم است که قبل از ارسال مرسولات بدانید کالای خطرناک چیست. طبق دستورالعمل مقررات کالاهای خطرناک یاتا (DGR)، کالاهای خطرناک (تحت عنوان مواد خطرناک یا hazmat هم شناخته می‌شوند) به اقلام یا موادی گفته می‌شود که می‌توانند برای سلامت، ایمنی، اموال یا محیط‌زیست خطر ایجاد کنند.کالاهای خطرناک در مقررات کالاهای خطرناک یاتا طبق آن مقررات طبقه بندی شده اند.این کالا ها را می توان مطابق دستورالعمل های دقیق IATA از طریق هوایی حمل کرد.

نمونه هایی از کالاهای خطرناک

برای بسیاری از افراد ناشناخته است که چه نوع کالا هایی به عنوان کالاهای خطرناک در نظر گرفته می شوند. نمونه هایی از کالاهای خطرناک عبارتند از: باتری های لیتیومی، مواد عفونی، موادآتش بازی، یخ خشک، موتورها و ماشین آلات بنزینی، آئروسل ها، فندک و رنگ ها

سازمان ملل متحد کالاهای خطرناک را به یکی از 9 کلاس اختصاص می دهد و هر کالای خطرناک حداقل در یکی از کلاس ها قرار می گیرد.کلاس بندی های کالاهای خطرناک به شرح زیر است:

کلاس 1 : مواد منفجره

کلاس2 : گازها

کلاس 3 : مایعات قابل اشتعال

کلاس 4 : جامدات قابل اشتعال؛ مواد در معرض احتراق خود به خودی؛ موادی که در تماس با آب، گاز های قابل اشتعال منتشر می کنند.   

کلاس5 : مواد اکسید کننده و پراکسید های آلی

کلاس 6 : مواد سمی و عفونی

کلاس 7 : مواد رادیو اکتیو

کلاس 8 : مواد خورنده

کلاس 9 : مواد و اقلام خطرناک متفرقه از جمله مواد خطرناک برای محیط زیست

چگونه کالاهای خطرناک از طریق هوا حمل می شوند

برای ارسال hazmat از طریق هوا، مراحل خاصی وجود دارد که باید رعایت شود. اولاً، فرستنده باید ضوابط آن را رعایت کند، مانند اعلام محموله به عنوان کالای خطرناک، تکمیل صحیح اظهارنامه کالاهای خطرناک و آماده سازی مناسب محموله برای حمل و نقل. سپس مراحل پذیرش توسط شرکت حمل و نقل سریع هوایی آسمان سوی پارسیان به دقت اجرا می شود. استفاده از چک لیست کالاهای خطرناک اطمینان حاصل می کند که آنچه فرستنده ارسال کرده است با مقررات کالاهای خطرناک مطابقت دارد. در مرحله بعد، اپراتور باید چک لیست کالاهای خطرناک را بررسی کند و اطمینان حاصل کند که همه مقررات در این دستورالعمل ها رعایت می شوند .در حالی که نگهداری و جابجایی کالاهای خطرناک در طول مراحل انجام می شود، فرآیند بارگیری در مرحله بعدی قرار می گیرد. مهم است که برخی از کالاهای خطرناک را در کنار یکدیگر و هرگز در کنار مواد غذایی نگهداری نکنید. تمام بسته بندی ها و همچنین سایر اقلام باید ایمن شوند تا در حین حمل جابجا نشوند و در داخل کالاهای خطرناک قرار نگیرند که باعث آسیب به بسته بندی آنها شود.

سه کالای خطرناکی که هر سال حمل می شود

از میان بیش از 1.25 میلیون بسته hazmat که هر ساله ارسال می شود، سه نوع کالای خطرناک متمایز است. اینها اقلامی هستند که معمولاً حمل می شوند، مایعات قابل اشتعال، یخ خشک و باتری های لیتیومی . یخ خشک به طور گسترده ای به عنوان مبرد برای کالاهایی مانند مواد غذایی منجمد و داروها از جمله واکسن ها استفاده می شود.

چگونه کالاهای خطرناک را علامت گذاری و برچسب گذاری می کنیم؟

 هر بسته حاوی کالای خطرناک باید برچسب مناسبی برای حمل و نقل داشته باشد. این شامل برچسب‌هایی برای طبقه‌بندی، حمل و نقل و سایر اطلاعات مورد نیاز است. برچسب ها باید در دید کامل و بدون هیچ برچسب دیگری چسبانده شوند. برچسب ها باید بادوام باشند، روی چسب چاپ شده، به قسمت بیرونی بسته بندی چسبیده و به وضوح قابل مشاهده باشند. آنها باید تمام مشخصات مانند شکل، رنگ، قالب، نماد و متن را داشته باشند.هر برچسب باید علاوه بر زبان مبدا، یک نسخه انگلیسی نیز داشته باشد.

آسمان سوی پارسیان و حمل کالا های خطرناک

شرکت حمل و نقل سریع هوایی آسمان سوی پارسیان این افتخار را دارد که با تکیه بر تجربه نیرو های با سابقه و کارآمد با پشتوانه سال ها فعالیت در ایرلاین های مختلف مرسولات شما همراهان گرامی را که در دسته کالاهای خطرناک قرار می گیرد را با دقت بالا حمل کند.

برای استفاده از این نوع سرویس کافیست نوع مرسوله تان را به کارشناس مربوط اعلام کنید بعد از بررسی توسط کارشناسان پست آسمان سوی پارسیان شرایط حمل به شما عرضه می شود و بعد از تائید شما مجوزهای لازم برای حمل بسته شما فراهم می گردد. بسته بندی مناسب برای مرسوله تان تدارک دیده و روند حمل مرسوله ی مورد نظرتان آغازمیگردد . همچنین شما می توانید در هر لحظه ازفرایند حمل و ارسال کالا از طریق رهگیری مرسوله در سایت یا از طریق پیامک از روند حمل واطلاعات تحویل مرسوله مطلع گردید.

تهیه ی بسته بندی مرسوله مورد نظر در کارگاه های مخصوص بسته بندی و حمل هوایی کالای خطرناک آسمان سوی پارسیان انجام می گردد دراین کارگاه ها براساس اطلاعات مرسوله ی شما ، بسته بندی ویژه ی کالای خطرناک آن تهیه می شود و کارشناسان مخصوص این نوع حمل،سرویس مناسب برای حمل کالای شما را انتخاب می کنند تا حمل کالای شما مشتریان عزیز به سریعترین وایمن ترین روش ممکن انجام گیرد.

, , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست