cargo vs courier

تفاوت بین کوریر و کارگو چیست ؟

قبل از اینکه بخواهیم به موضوع اصلی خود یعنی تفاوت بین کوریر و کارگو بپردازیم لازم هست یک آشنایی جزئی با مفهوم لجستیک داشته باشیم، پس همراه ما باشید تا دید درستی نسبت به این مفاهیم پیدا کنیم.

لجستیک به عمل حمل و نقل کالا،خدمات، پول و اطلاعات در یک زنجیره تامین گفته می شود که بخش عمده ای از آن را لجستیک توزیع تشکیل می دهد.کار اصلی لجستیک توزیع تحویل محصول نهایی به دست مشتری نهایی می باشد و لازم است بدانیم که کوریر و کارگو زیر مجموعه این تعریف به حساب می آیند.

حال که با مفاهیم لجستیک و لجستیک توزیع آشنا شدیم میتوانیم تفاوت دو مفهوم Courier و Cargo را بهتر درک کنیم. هدف اصلی کوریر ارسال مدارک، بسته ها و محصولات کوچک، و هدف کارگو تحویل کالا ها و محصولات سنگین از طریق خطوط هوایی، ریلی و آبی و جاده ای به مشتری نهایی می باشد.

مقایسه کوریر و کارگو در یک نگاه

پارامتر هاکوریرکارگو
تعریفهدفش جمع آوری ، حمل و تحویل بسته، اسناد و نامه در یک بازه زمانی کوتاه است.حمل و تحویل محصولات و کالا های حجیم اکثراً با این روش حمل می شوند.
زمان تحویلزمان تحویل خیلی سریع می باشد. بین 24 ساعت تا 2 روز تحویل می گردد.(دومین اولویت بارگیری پس از بار مسافری می باشد)زمان تحویل توسط کارگو معمولا کند است و بر اساس تاریخ رزروی که خط هوایی اعلام می کند ممکن است چندین روز زمان ببرد و ترخیص آن ممکن است  هفته ها طول بکشد.
وزنبسته های کوریرمعمولاً از نظر تعداد کم هستند. وزن آنها بین 0.5 تا 30 کیلوگرم است ولی بر اساس اهمیت در سرعت حمل گاهی برای اوزان بالا نیز استفاده می شود.برای حمل و نقل کالاهای حجیم، به کمک می آید.
کاربردبرای افراد عادی و جهت ارسال اسناد، هدایا، بسته های کوچک، نمونه های تجاری و غیر تجاری و  غیره استفاده می شود.عمدتاً توسط مشاغلی مانند تولید کنندگان و صادرکنندگان برای حمل و نقل کالاهای حجیم یا تعداد بالا استفاده می شود.
قیمت گذاریخدمات کوریر کمی گران است زیرا کالاهایی که باید حمل شوند می بایست سریع به مقصد برسند.هزینه حمل محصول در مقایسه با خدمات کوریر کمتر است.
تضمین سلامتهر دو مورد بر اساس قوانین یاتا خطوط هوایی با توجه به سیاست های داخلی خود عمل می نمایند.

توضیحات تکمیلی:

کوریر سرویسی است که به فرد امکان می دهد محموله یا بسته ها را از شخصی به شخص دیگر ارسال کند. آنها سرعت و سیستم های ردیابی عالی را ارائه می دهند و ویژگی‌هایی مانند زمان‌بندی سریع تحویل، امنیت و شخصی‌سازی خدمات، آن را از سایر انواع خدمات متمایز می‌کند.

خدمات  کوریر احتمالاً برای افرادی مفید است که می خواهند نمونه محصولات خود را سریعاً به مقصد برساند یا محصولاتی را به صورت آنلاین می فروشند یا می خواهند یک راه حل حمل و نقل سریع برای بسته های خود به صورت درب به درب و با حداقل درگیری صاحبین کالا و اسناد جهت تشریفات گمرکی داشته باشند.

در  کارگو موضوع حمل درب به درب و خدمات آن مطرح نیست و کالا به صورت تجاری از بندر، هوایی یا فرودگاه مبدا به فرودگاه مقصد ارسال شده و پس از آن ترخیص و تحویل کالا طبق ضوابط تجاری گمرک مقصد انجام می گیرد.

انواع حمل و نقل برای کارگو:

بندرهای دریایی: که با طیف گسترده ای از حمل و نقل کالا سروکار دارند. محموله های فله/کالاهایی مانند نمک، روغن، ضایعات فلزی و غیره که از این طریق حمل می شوند.

بار هوایی: که به عنوان حمل و نقل هوایی نیز شناخته می شود، بسیار محبوب هستند. هواپیماهایی مانند بوئینگ 747 و An-124 برای این منظور ساخته می شوند.

ریلی: قطارها قادر به حمل تعداد بیشتری کالا هستند و برای حمل و نقل سیمان، غلات و غیره استفاده می شود.

امروزه خدمات حمل و نقل به یک چیز مهم تبدیل شده است و علاوه بر ایجاد راحتی برای مشتریان خود، فرصت های شغلی را نیز برای مردم فراهم می کند. خرید اینترنتی و ارسال محصولات مختلف بدون این خدمات امکان پذیر نمی باشد.

اگرچه کوریرو و کارگو هر دو خدمات حمل و نقل هستند ولی هر دو تفاوت زیادی با هم دارند و هر فرد ممکن است این خدمات را با توجه به نیاز خود انتخاب کند.

شرکت حمل و نقل سریع هوایی آسمان سوی پارسیان افتخار دارد بعنوان یکی از پرکارترین فعالان در زمینه ی حمل و نقل سریع هوایی (Courier Company)خدمتگزاری نماید. آسمان سوی پارسیان به عنوان یکی از شرکت های پستی بین المللی ، در عرصه ی حمل کالا ها به خصوص برای ارسال نمونه sample ، کالاها و وسایل شخصی ، محمولات کارخانجات تولیدی در سطوح مختلف نقش بسیار مهمی را در بازرگانی ایفا می نماید. شما می توانید برا آشنایی با خدمات شرکت ASP به صفحه درباره ما مراجعه نمایید یا از طریق شماره اختصاصی 021-45312 با ما در ارتباط باشید.

, , ,

Related Posts

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست